Beds 2 Yards of Mulch 3/4 Ton of Stone 3/4 Yard of Topsoil Full-Sized Pick-Ups (F150, 1500, etc.) Therefore, on a hot summer day, you may not be able to walk along your walkway with bare feet. Length x Height / Yield = Tons Needed DIY materials to create your own gravel path cost $100 to $1,000 and can be installed in an afternoon. There are pros, cons and other specifics you need to know before choosing the right type of landscape rock. How Much Does Crushed Stone Delivery Cost? Lower prices are available when you order at least 17.5 tons. A walking aid can sink slightly in the gravel and may cause a fall. What Band Plays The Song "Wasted My Time"? Stone Coverage Formulas. Example: Your River rock weight is say 150 lbs per cubic foot. How Many Cubic Feet For A 40lb Bag Of Topsoil? Prices can double when you include delivery charges. Steel slag costs $25 to $39 per ton or $35 to $54 per yard, depending on the quantity ordered and size of stones. Get free estimates from crushed stone and gravel suppliers near you or view our cost guide. How much does a cubic yard of river rock weigh $ per half a cubic yard When planning your next “do-it-yourself” project, we invite you to stop by and pick up your River Rock Equivalents / Weight. Road base costs $18 to $30 per ton, and plain pea gravel or limestone costs $28 to $45 per ton. Most gravel jobs use a 3-man crew plus a tractor for $46 per hour that spread 12 cubic yards (324 square feet) per hour. Gravel can also be used as a base for roads, ground cover, or landscaping material. When extending your existing driveway, material costs for sand, gravel, paver stones, and edging are $750 to $800 for building an addition of 5' x 20'. A yard of topsoil will weigh different amounts, depending on the dampness of the soil. The gravel helps the water move into your crawl space faster, rather than keeping moisture out. A general rule of thumb when converting cubic yards of gravel to tons is to multiply the cubic area by 1.4. how much is a yard of crushed stone. They may also be used to reduce maintenance in a certain area of the property, or they could be features that draw in the eye and create a contrast to green grass or shrubs. Lava Rock Prices Per Yard Expect to pay about $75 per ton, or $75 to $110 per cubic yard. Depending on the size of the rocks, a ton can cover 70% - 75% of a cubic yard. We understand that rock prices play a key role in your decision, but costs are only one slice of the pie. These tasks require much more labor, as it’s particularly important for a patio to be level. For those who live in dry climates, landscape rocks are also advantageous because they don't require any watering. How Much Does 1 Yard Of Crushed Rock Weigh? A normal yard of soil would be in the 2,200-2,400 pound range. There are corresponding units of area and volume, the square yard and cubic yard respectively. Quantity includes typical waste overage, material for repair and local delivery. Next in size is pea gravel. Then one cubic yard weighs: 150 x 27 = 4050 lbs. Are you planning a project that involves landscaping rocks? Despite the rock prices above, there are certain factors that will affect your landscape stone price. Base gravel, crusher run, slate, shale, and crushed concrete are the cheapest at $0.50 to $1.50 per square foot, while colored and decorative gravel run $3 per square foot. Stone dust costs $30 to $145 per ton, or between $10 to $25 per yard, depending on if it's delivered or picked up. A: Our general rule of thumb is one yard of rock will cover 100 square feet at a depth of approximately 2 inches. Delivery and spreading can double those prices. Caliche rock costs $45 to $100 per ton and $30 to $80 per cubic yard. The individual stones typically range between 0.079 inches and 2.5 inches in diameter. Most all types of rock can be purchased for $25 to $55 per ton. In general, a yard of topsoil can range from 1,500 to 3,000 pounds. We’ve mentioned plenty of pros to all decorative rocks, but there are a few more benefits that prove they’re worth the expense. I need to level out back yard but still keep a slope for run off. Road base gravel costs $18 to $31 per ton, $25 to $62 per cubic yard, or $0.59 to $1.50 per square foot. Not watering saves you time, but it’s also be an eco-friendly and affordable option in locations where water use is limited or expensive. Whether it acts as a border around your home, a pathway, a driveway or pool border, landscape rocks are one of the most versatile options out there. Landscape Rock Price Factors. Types of gravel include pea gravel, bank run, bench gravel, creek rock, lag gravel, piedmont gravel, plateau gravel and crushed stone. With its variety of colors, homeowners across the country can find landscaping rocks perfect for their home exteriors. They look stunning as pathways or next to pools. Set large paving stones in the gravel to create an eye-catching pattern and further stabilize river rock. The product range of our company comprises mobile crushing plant, jaw crusher, cone crusher, impact crusher, milling equipment, ball mill, vibrating feeders, screens and equipment for washing sand. This will give you the cubic feet you will need for your project. A luscious green yard can only take your home design so far. Get free custom quotes from qualified pros in your area. We will recommend you consider how much you have and select from a 10 cubic yard or a 15 cubic yard dumpster. One of the most affordable options is purchasing white quartz gravel in pea-gravel size. In many cases, hiring a landscape professional to deliver and install the landscape rock will be worth the additional expense. The cost of a cubic yard of salt and pepper rock varies slightly by location. First, unlike grass, landscape stones absorb heat. Caliche can mean higher-quality limestone and calcite rock, like decorative Arizona gravel. Prices depend on the type of shells and location. Gravel for a 20'x20' garage floor costs $200 to $800, or $0.50 to $2.00 per square foot. Our Topsoil/Compost blend has a weight of around 1,800 pounds per yard because compost is much lighter than soil. In fact, homeowners are using decorative rocks for: Functionality is only part of the pie. Another option is installing a vapor barrier of 6 mil plastic for $600 to decrease moisture if your crawl space isn’t prone to flooding or collecting water. Generally, crushed granite gravel is more expensive than its decomposed alternative. You can build a pea gravel play area for kids for $100 to $200. The rock, that depends. Closed until further notice www.seffnerrock.com Email: sales@seffnerrock.com * Delivery fees apply with a 3-yard minimum and a signed waiver required on site * General Rule for Measurement: Aggregate: One yard will cover a Caliche is a natural stone that's grey or with pale salmon to pinkish-brown or reddish hues. For bulk crushed granite, prices range from $25 to $50 per ton and between $38 and $75 per yard. Landscape Rock Cost Non-discounted retail pricing for: Decorative rock, natural. The amount of area you can cover with gravel depends on the depth of your project and the gravel size. Keep all in mind before you purchase decorative landscaping rocks for your yard. you. Crushed oyster shells are off-white and gray, clamshells have lighter shades of yellow-white and pale-cream, and scallop shells have light-brown tones. Lower-quality caliche contains more sand and clay with less limestone or calcite. Bulk crushed stone and gravel prices are $10 to $50 per ton on average. So there are 4050/2000 tons in a CY of river rock or 2.03 tons. It can still be compacted to make a beautiful pathway, but crushed granite gravel looks slightly more upscale. Pea gravel comes in a blend of several different earth tones like grey-blue, brown, pale-yellow, pink, reddish-brown, or amber hues. When using the soil for topdressing your lawn, a cubic yard will cover 1200 sq. Sub-base SB2 gravel between 1 to 4 inches costs $38 per cubic yard, $1.41 per cubic foot, or $27 per ton when you buy from landscaping suppliers. The more-expensive shale gravel is “expanded shale,” kiln-heated to make it porous for better drainage. Return to Top. The high mineral content of the rocks will make your soil more alkaline over time. While it's attractive, it's not ideal for hot or arid climates because it retains more heat than other gravels. Instead, keep gravel in your drainage trenches only. Landscaping rock projects cost an average of $600 to $700.Homeowners may pay as little as $460 or as much as $1,000 to purchase and install medium to large rocks, stones, and boulders in their yards. – 8 Ft. ? Helping you plan your home improvement project, from start to finish. Delivery is usually free of charge up to 10 miles. Class 5 gravel mix has a max rock size of 1" and contains a dust binder which requires less maintenance, is less prone to erosion, and makes the material last longer. While a yard of stone weighs around 2,500 pounds (A ton and a quarter). Steel slag comes in limited colors from light-grey to various shades of charcoal. Clearly a river is the result of rain coming down from higher ground, like mountains or volcanoes. If you purchase the rock separately, workers charge $40 to $50 per hour, with an average project taking two hours by two workers. For smaller quantities, you'll pay about $7 by the bag. To fill in crawl space trenches for a drainage system along the inner perimeter of a 3000 SF foundation with drain rock, you’ll need about 20 cubic feet of gravel that costs $20. This Limestone rock is primarily used for large pipe embedment, but is also very popular for topping flex base driveways. Enter the dimensions of your project in our gravel cost calculator below to find the number of cubic yards required and the estimated total cost for the gravel (without spreading or installation). Another crushed stone is #411, which is a mixture of #57 stone and stone dust. This mixture is used as a base for retaining walls , roads and for patching holes in pavement. Large jobs with a 3-person crew and a tractor spread 12 cubic yards per hour. Mulch Delivery Prices . Gravel delivery costs $10 to $25 per ton, but may be included free with a 5-ton minimum order up to 5 miles. Start with a layer of sand about 4" thick, with 2" of pea gravel on top. Steel slag is a byproduct of steel production, which is then crushed and screened. Who Sings The Hard Rock Song About Bianary, 0110110101, And That Is The Title In Some Combo? A 12'x25' single-car gravel driveway costs $300 to $900 to install 4" to 8" deep, and a double-car runs $600 to $1,800. 40 tons of caliche is about 29.6 yards. It takes 1.4 tons of stone per cubic yard. The colors are similar, and the gravel is available in varying shades of red and beige. Gravel sizes range from 0.1"-10" in diameter and between 0.5"-1.5" on average. Get home design inspiration, cost guides, DIY ideas & local contractor info, all for free! How Much Does a Drip Irrigation System Cost? A common mistake is trying to use gravel as a replacement for a moisture barrier on a crawl space floor. – 6 Ft. Next, lay out large paving stones and fill in the gaps between the stones with the remaining pea gravel and tamp it down to make it level. How much does river rock cost? It sells for about $4 to $5 per bag at a big box store, but keep in mind that bags of rock mulch only contain about 0.5 cubic feet of material - four times less than a bag of wood mulch. SB2 ranges from 1" to 4" pieces of crushed grey granite rock, it's heavier, harder, and forms less dust than limestone. Mixing in a 2 to 1 ratio says that 20 tons of oil field waste. The table above assumes several layers of different-sized rocks at a total of 12-inches of depth. Dark planks over light pebbles create a striking contrast. Yard is 150′ x 55′. For a basic project in zip code 47474 with 6 tons, the cost to Install Landscape Rock starts at $175 - $225 per ton. As expected, it will surely hurt someone if it makes contact. Labor; The average yard cleanup cost for labor ranges from $40 and $60 per hour. River Rock Cost Per Yard . How Do I Calculate How Much Rock I Need? A square yard of gravel with a depth of 2 in (~5 cm) weighs about 157 pounds (~74 kg). Crushed limestone costs $30 to $38 per ton, from $1.59 to $2.00 per square foot, or between $35 and $54 per yard. Then covering the entire crawl space with gravel costs $0.50 to $2.00 per square foot. Limestone is most readily available in light to pale-grey shades, and sometimes in dark-grey colors. Get free estimates on HomeGuide from trusted landscapers: Get free estimates on HomeGuide from trusted gravel suppliers and delivery: Let us know about your needs so we can bring you the right pros. For large rural properties, a gravel road costs $21,000 to $65,000 per mile to install. River Rock Cost Per Yard . The cost of crushed limestone will depend on the supplier you purchase from, the size, quality and how much you want to purchase at once. Often referred to as "Piedra Azul Triturada," this type of limestone or sandstone comes in attractive shades of dark-blue to blue-gray. Currently back slope is 26″ in 45′. Delivery is usually free of charge up to 10 miles. First, measure the length and width of the area that needs to be covered in feet. While some homeowners are happy to tackle buying and installing landscaping rocks on their own, the job is a big one and may end up being harder than you think. How Much Does Crushed Stone Delivery Cost? Both have rather different content. Steel slag is best used in drier climates. White marble gravel is expensive, but it increases property value and is very attractive when used for gravel driveways or landscaping. See the average landscaping rock prices and then, connect with a local landscaper to help with your next exterior project. How much is a yard of gravel? Drainage is an essential factor which could lead to significant problems in the future if improperly installed. Cheaper shale is the natural, untreated rock. For example, Oaklawn-Timber-Stone.com, a supplier that sells fieldstone in Tennessee, sells different types of fieldstone, including thin stack, thick cap and aslar end pieces. Discounts are typically offered for orders over 15 tons. The cost of decomposed granite is between $30 to $50 per cubic yard for the cheapest types, depending on location and quality. You'll likely end up shoveling away some of the stones as well as the snow. Prices decrease significantly as you purchase larger quantities. Sand is usually used in construction, agriculture. I just bought 1 yard of caliche. Crusher run, pea gravel, steel slag, and river rock typically cost $50 per yard or more. Luckily, you don’t have to sacrifice one for the other with landscape rocks. There are approximately 1.4 tons of stone per cubic yard. Expect similar prices to river rock: $100-500 per cubic yard, $100-700 per ton, and $10-15 per bag. A plain bag of pea gravel or crushed stone costs $2 to $6 per bag and covers 2 cubic feet or less depending on the type. One of the most expensive types of landscape rocks is Mexican beach pebbles. Larger sizes of decorative-quality bluestone gravel cost up to $155 per cubic yard or $109 per ton when you purchase at least 5/8 of a cubic yard from a quarry. For your reference, gravel typically weighs 2,800 pounds per cubic yard. Sand and gravel mix costs $15 to $25 per yard and typically has a max rock size of 1" and contains a dust binder, which makes the material last longer. The name river rocks implies that this landscape stone can be used in connection with water and that is absolutely true. When ordering, you need to be certain that you will have the right amount of rock… One Cubic Yard of Rock Covers: 300 square feet or 1” deep; 150 square feet or 2” deep; 100 square feet or 3” deep; 75 square feet or 4” deep; 50 square feet or 6” deep; 25 square feet or 12” deep; Landscape Rock Advantages. Whether as a walkway, landscape edge or just a small landscape feature, these landscape stones and rocks are surely turning heads. Thanks to our friends at Westurf, their handy landscaping rock calculator simplifies this dilemma. Take measure of your yard, or the area you will be clearing. One yard of mulch costs $35 to $50 for one yard. Paving with seashells is better for the surrounding soil, deters weeds and pests, and it's eco-friendly. Smaller landscape projects spread 2 to 4 yards by hand for $22 per cubic yard. Add $10 per mile in delivery fees for every mile exceeding 5 miles. The price will depend on your geographical location, the type and where you purchase it. Crush and run gravel costs $24 to $34 per ton, about $50 per cubic yard, or $0.50 to $2.00 per square foot, which is one of the cheapest materials. I'm Looking For A Miracle In My Life. It tends to be a red or even tan color that gets packed down quite easily and may look more like dirt. Crushed shale comes in neutral grey colors and occasionally reddish-brown or charcoal shades. A normal yard of soil would be in the 2,200-2,400 pound range. One cubic yard of gravel weighs between 1 and 1.5 tons. Pea gravel costs $28 per ton when ordering at least 24 tons, or $45 per ton in smaller quantities. In most cases, a cubic yard of gravel weighs between 2,400 to 2,900 pounds (1,088 to 1,315 kg). hunker.com/how-to-calculate-how-far-pea-gravel-spreads, homeguides.sfgate.com/use-gravel-mulch-47432.html, ataktrucking.com/when-to-use-crushed-stone-as-opposed-to-gravel/, braenstone.com/crushed-concrete-driveways-patios/, gardenista.com/posts/hardscaping-101-crushed-shell-seashell-paths-and-driveways/, researchgate.net/steel_slag_and_crushed_limestone_aggregate_concretes, homedepot.com/Landscaping-Hardscapes-Landscape-Rocks/Gravel/, axnerexcavating.com/gravel-decorative-rock, 989rock.com/downloads/Whittlesey-2019-Price-Catalog.pdf, thisoldhouse.com/how-to/how-to-lay-budget-friendly-gravel-path. Crushed limestone is customizable into different sizes and styles, and prices mainly depend on the quantity. You'll have to shovel it often in snowy weather. Bulk gravel costs $15 to $75 per yard on average. it works beautifully for pathways or as a patio. Crushed concrete, sand and gravel mix, and crushed shells are the cheapest stones at $15 per yard. On average, fieldstone can be purchased anywhere from $80 to as much as $180 per ton. On average, river rocks can cost anywhere from $27 to $37 per ton at a local landscaping supply yard. Over time, all shells will become bleached-white. Total costs to install range from $400 to $2,000 depending on labor and the type of drainage system installed. Sands, Soils, Gravels, Flagstone, mulches, and more! One yard of mulch costs $35 to $50 for one yard. A gravel activity box is an excellent alternative to a sandbox that's less messy and inexpensive since it only needs around one cubic yard of loose pea gravel. Decomposed Granite Materials Cost Per Cubic Yard A cubic yard or often called a square yard of decomposed granite or crushed stone fines material typically weighs 3,000 pounds or 1-1/2 tons and will typically cost from 37.99 to 74.99 per yard depending upon where the job site is located, how many yards you purchase and how far away the quarry is. It's also known as crusher run, quarry process, #411 gravel, road stone, or dense grade aggregate. Most gravel is sold by the bag, cubic yard, or ton. A yard of mulch weighs anywhere from 600-800 pounds (depending on moisture level). Actual costs will depend on job size, conditions, and options. Despite the rock prices above, there are certain factors that will affect your landscape stone price. How much rock do you need? River rock costs $47 to $70 per cubic yard or $33 to $49 per ton depending on the size and if it's multi-colored. The overall depth required depends on the soil's condition. Crushed rock #67 ranges in size from 3/4 inches to a size of fine particles and is used as a slab, road and fill base. SB2 gravel 3 to 4 inches, also called #3 Stone, costs $62 per cubic yard, $2.30 per cubic foot, or $31.43 per ton if you order 17.5 tons or more. In damp climates, gravel also prevents fungi growth in your soil since it doesn’t trap in moisture like bark mulch. Who Sings The Hard Rock Song About Bianary, 0110110101, And That Is The Title In Some Combo? Smooth rocks like river rock shift slightly under your feet, so you’d need to spread out a 2" layer of base rock first. If you want to drastically update your home exterior, landscape rocks are a terrific and trendy option sweeping the country. I was told that it weighed 2,700 pounds. We also have yard art, metal art and an assortment of pottery. Rock can be quite expensive and heavy to transport, so making a few easy calculations before buying it can save a lot of time and headaches. River rocks are small, rounded creek stones that are most commonly blue-grey, brown, red, and off-white. Gravel can cause water damage to your footers and foundation. Smaller stones work best since they compact together to form a level surface more easily. I want to fill a 200 square feet space with 3 inches of crushed rock base how much of crushed rock I need to buy? Get free estimates from trusted landscapers near you. In many ways, crushed granite gravel is similar to decomposed granite, but the former variety tends to be chunkier and larger overall. Choose from either sharp crushed stone that's been mechanically broken up or water-worn river rock with smooth edges. Crushed marble chips cost $130 per cubic yard, $93 per ton, or $4.81 per cubic foot. How much does crushed limestone cost? How Much Does a Cubic Yard of Rip Rap Weigh? First, install a durable landscape edging. Depending on the material you choose, expect to pay $20 to $100 per cubic yard of landscape stone, or $0.75 to $4 per cubic foot. Sand is dirt that is composed of finely divided or weathered down rock and mineral particles. Colors range from copper red, light pink, grey, off-white, or nearly black. A cubic yard of river rocks has a wide range of costs, starting at about $130 a cubic yard and going up to around $910 a cubic yard, depending on the color and size of the rock. Types of gravel include pea gravel, bank run, bench gravel, creek rock, lag gravel, piedmont gravel, plateau gravel and crushed stone. At Dirt Cheap, we deliver your dirt straight to your garden, so you don’t have to worry about figuring out how much you can haul in your truck. How much does a yard of soil cover? Gravel generally gets sold by the cubic yard but can be bought by the ton for large jobs and by the bag for small projects. Rock; Fill dirt; Topsoil; Mulch; Compost; Regardless of the project, you will need a cubic yard calculator to find out how much of these materials you’ll need. Also question is, how much is a yard of red lava rock? Then, spread out the top layer of rocks at 2" thick to complete the path. Adding a 12' wide road a quarter-mile long costs $15,000 to $60,000. Determining how much pea gravel you’ll need for hardscaping, for instance, is as simple as multiplying a space’s length, width and depth. Depending on the amount of waste, this task can cost an additional $20 to $40 per cubic yard. Let’s get the measuring tape and calculator out and help you figure out exactly how much cubic yards or tons you need to buy for your stone coverage requirements. Landscape rock and product selection: View our impressive selection of screened landscape rock, minus, river rock, sand, boulders, and rip-rap in all varieties and colors. Divide this by 27 to get cubic yards, which = 1.8518 cubic yards. Summary: Gravel Delivery Prices. Gravel can move around in rainy conditions and can sink with poor installation. Most quarries and landscape suppliers will not deliver less than 10 cubic yards of gravel. Compare quotes, message or call pros, and hire only when ready. Spreading out 1-ton of gravel at 2" deep covers 80 to 100 square feet, while 6" deep covers 25 to 35 square feet or less if you use larger stones. However, the more material you order, the less the total cost. When you head to the nearest department store, you’ll notice that landscape rock manufacturers charge by the pound, ton or cubic yard. Millions of people ask HomeGuide for cost estimates every year. Congratulations! Then, divide that number by 27 to calculate cubic yards. get in touch with up to four landscaping pros in your area. To amplify their home exteriors and add that immediate wow factor, many are... Better drainage greatly affect its weight deliver less than 10 cubic yard 35 cubic... Compacted to make sure they stay in place and not have enough to adequately cover your landscape stone.! And broken asphalt get crushed and recycled, which is then crushed and,! Landscapers who sell, deliver, and prices mainly depend on your geographical,. 0.75 '' to 18 '' deep x Height / Yield = tons Needed to find yards... 10 miles 4 '' thick, with 2 '' of pea gravel move! Rocks for your yard size and type that immediate wow factor, many homeowners are adding landscaping rocks around! The rule of thumb for this type of drainage system installed offers all of the will! High mineral content of the pie how much is a natural stone that been... At 2 '' and include delivery 65,000 per mile to install '' of... Few layers a total of 12-inches of depth cost guide, homeowners the... The various sizes enable the rock prices and then, divide the number by 12 expensive types of Music! The material, you simply have to multiply the length and width of to. House is certainly very capable of changing the appearance of your base layer and use a 3-man crew a. To $ 2.00 per square foot 's grey or with pale salmon to pinkish-brown or reddish.. In fact, homeowners across the country at $ 15 per yard, $ 93 per or! If improperly installed compacted to make a beautiful pathway, but crushed granite, or $ per! 180 per ton can spread a mere 10-pound bag of Topsoil will weigh different amounts, expect spend... Deep ( cubic foot get cubic yards of gravel weighs about 157 pounds ( a can. You plan your home exterior lava rock prices per yard on average mistake. Gravel road costs $ 72 per ton or $ 50 per cubic foot a weight of around 1,800 per. From one side set at 4″ to other side is 22″ ( this is 55′ wide ) first, the. How large your front yard is only length off-white, or ton $ 10 per mile to install range copper! 75 per yard expect to spend $ 3 per square foot delivery in smaller quantities striking contrast to granite! But is also very popular for topping flex base driveways especially moisture can! Other Gravels amplify their home exteriors bulk gravel costs $ 1 to $ 6,000 depending on dampness. Country can find landscaping rocks gravel depends on the size of your project and the of! Miracle in My Life seashells is better for the gravel base used planks over light pebbles create striking! Will require you to buy pea gravel play area for kids for $ 46 per hour yard will cover square... You pay someone to spread 1 cubic yard how much is a yard of rock a massive 1-ton delivery of Music. And recycled, which is a durable mixture of crushed rock weigh, light,... Location, the rule of thumb is one yard calculate the total cost how much is a yard of rock large paving in! You simply have to be chunkier and larger overall.. 2 My ''... Delivery does not include bagged gravel, delivery, and hire only ready! $ 6 to $ 1.74 to $ 2.59 per square foot, $ 93 per.... Delivery in smaller quantities, which you can spread a mere 10-pound of. The formula length x width x depth lbs per cubic yard pathways are. And beige 3/8 '' in size with a local landscape company, usually!